Zerin Kültüral


Hayatımın yarısından fazlasını fotoğraf çekerek geçirdim diyor gülümseyerek Zerin Kültüral. Belli ki BEN diye söze başlamakta zorlanıyor. Çünkü alçak gönüllü. Hafif gülümsüyor…

Bu yıl profesyonel fotoğrafçılıkta 21’inci yılı Zerin Kültüral’ın.

Bebek fotoğrafçılığında da ise 10’uncu yılı…
Bebeklerin önemi-cep telefonu yada amatör kameralarla ölçülmüyor. Bir daha gelmeyecek olan bebekliğin fotoğrafları ölümsüz ve kaliteli olmalıydı. Bebeği yansıtmalıydı.
Bebekler poz veremez. Pozları yakalanırdı.
O da öyle yaptı.
Aldı kamerasını eline ve bebeklikleri ölümsüzleştirdi.
Çektiği fotoğraflar kartpostal oldu akrabalara gitti poster oldu duvarları süsledi.

Çay içiyoruz karşılıklı.

Hafif bir dalıyor geçmişe.

Aslında benim fotoğraf serüvenim 1991 senesinde üniversitenin karanlık odasında çektiğim ilk fotoğrafın pozlanmasıyla başladı diyor.

Prof. Mehmet Bayhan ve Prof. Güler Ertan’nın öğrencisi olarak okuduğu Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümünden birincilikle mezun olduğunu söylerken hala aynı utangaçlıkta. Ama kendinden emin. Gururlu.

1995 yılında kendi stüdyosunu kuruyor ve 2001 yılına kadar Still life, moda, sanayi, yemek konularında profesyonel çalışmalarda bulunuyor.

2001 yılında ilk kızı İlayda doğunca ona hatıra olsun diye çektiği fotoğraflar profesyonel fotoğrafçıllık kariyerini farklı bir yöne çevirmesine sebep oluyor.

Ailelere bebek ve çocuklarına bırakabilecekleri en özel hediyenin fotoğraflar olduğunu ve ileride çocuklarının onlara gönülden teşekkür edeceklerini o anda fark ediyor.

Benim bebekliğime ait fotoğraflarım bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Bu yüzden de benim için daha anlamlı oluyor her çektiğim kare. Çünkü benim bebekliğimi yansıtıyor diyor üzülerek. Gerçekten o dönemlerde ne kadar azdı…

Fotoğrafçılık kariyerinin yanı sıra 4 yıl boyunca "Bebeğim ve biz" dergisinin kapaklarını süsleyen birbirinden güzel konseptlere de imza atıyor.

Bu dönemde ona ayrılan sayfada yazıları yayınlanıyor. Bebek dergilerinin bir çoğunda onun kapaklarını dönem dönem görebilirsiniz. Şimdi yazılarına “Yiyorum Büyüyorum”  ve " Mama Saati "internet sitesinden devam ediyor.
Birçok profesyonel firma ki buna uluslararası firmalarda dahil onlar için çok özel çalışmalar yapıyor. Bir Türk fotoğrafçısı olarak uluslararası firmalar için çekim yapmak ve çekilen fotoğraflarımın dünyada değişik mecralarda yayınlanması onun için inanılmaz bir mutluluk kaynağı…
Aynı zamanda Türkiye’nin ilk bebek ve çocuk arşivine sahip 0-16 yaş çocukların bulunduğu cast ajansıda var. Bebek ve çocuk modelleri bu güne kadar bir çok özel işlere imza attılar ve atmaya devam edecekler.

Sağlığım elverdiği sürece bebek ve çocuklarlı çalışmaya devam edeceğim. Onların hayatımda olmadığı bir anı bile hayal edemiyorum diyor iki çocuk annesi ve sürekli gülümseyen Zerin hanım.

                                                   
 


Kaan ERKAM    Yazar-Oyuncu     
             


                                                  

2017

Copyright 2011 Zerin Kültüral. All rights reserved. Tüm hakları saklıdır. Bizimİşimiz